Skok do kategorie:

- zvolte kategorii zboží -

yvonne.cz

Kategorie zboží:

ŽIVNOSTNÍK ROKU JMK 2006
Také díky Vám jsme získali prestižní ocenění ŽIVNOSTNÍK ROKU JMK 2006

Kontaktujte nás:

Iva Unčovská, majitelka firmy

telefon: +420 516 454 087
fax:        
mobil:    +420 604 810 748

e-mail: iva.uncovska@seznam.cz
ICQ: Instagram: yvonne_krejcovství Facebook Iva Unčovská nebo Yvonne krejčovská firma Chrudichromy
Skype:

Partnerské weby

  Nacházíte se na: Yvonne.cz yvonne.cz Článek Česky Deutsch English Russian

  Naše společnost nabízí:

  zástěry, haleny, košile

  noční košile, pánské trenýrky

  barchetové šaty, flanelové košile

  yvonne

  8.březen - Mezinárodní den žen

  MDŽ – svátek všech žen 

  Mezinárodní den žen není svátek jen zamilovaných dívek jako sv. Valentýn a také nepatří jen matkám; je to svátek všech žen. Valentýnek se v Česku moc neprosadil (podobně jako Santa Claus je vnímán jako uměle importovaný) a Den matek má tu nevýhodu, že si málokdo pamatuje, kdy se slaví (nemá pevné datum, slaví se vždy 2. neděli v květnu). Spojení 8. března a MDŽ je však stále pevně zafixováno nejen v našem vědomí, ale od roku 2004 je to opět významný den v kalendáři.  

  Pamětníci vnímají MDŽ především jako bujaré oslavy v dobách budování socializmu; ve všech národních podnicích dostaly soudružky různé dárečky od ROH, ale především se pořádaly oslavy, na kterých tekl alkohol proudem.

  Den žen (což byl původní název MDŽ) však vznikl nikoliv jako důvod k oslavě, ale jako připomenutí boje žen za svá práva. Počátky feministických hnutí můžeme s úsměvem sledovat již ve hře starořeckého dramatika Aristofanése „Lysistrata“. V době vleklé občanské války mezi Athénami a Spartou se Lysistrata postavila do čela protiválečného hnutí žen zajímavým způsobem. Vyzývala své družky, aby neposkytovaly manželské rozkoše mužům až do doby, kdy bude uzavřen mír. Že by heslo hippies – „Make love, not war“ – z poloviny minulého století mělo původ v době 400 let před Kristem?Ve Spojených státech amerických vznikla v roce 1903 organizace Women`s Trade Union League, která v roce 1908 zorganizovala generální stávku v newyorské textilní továrně Triangle Shirtwaist Factory. Více než 15 tisíc žen stávkovalo dva týdny za zlepšení pracovních podmínek a zvýšení mezd. Aktivistkám se díky této stávce podařilo docílit výrazných změn v americkém pracovním právu a byl ustanoven Národní den žen, který se měl slavit vždy poslední únorovou neděli. Na Mezinárodní ženské konferenci v Kodani v roce 1910 navrhla delegátka německých socialistek Klára Zetkinová, aby Den žen byl slaven mezinárodně. V následujících letech byly v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Dánsku pořádány u příležitosti Dne žen demonstrace, na kterých ženy požadovaly pro sebe volební právo, rovné pracovní podmínky a také zákaz dětské práce.
  Dne 8. 3. 1917 (což byla dle Juliánského kalendáře poslední únorová neděle) vypukly ženské nepokoje proti válce a bídě v Petrohradě, které posléze přerostly v únorovou revoluci a abdikaci cara. Po obou světových válkách byla v roce 1960 uspořádána v Kodani konference u příležitosti 50. výročí ustanovení Mezinárodního dne žen. Na konferenci byla přijata deklarace o podpoře politických, ekonomických a sociálních práv žen, kterou podpořilo 729 delegátek ze 73 zemí světa. Teprve v roce 1975 byl Mezinárodní den žen oficiálně přijat OSN.
  O tom, že v globálním pohledu je boj za práva žen stále aktuální, svědčí mnohé akce podporované IWD (International Womens Day, www.internationalwomensday.com) a pořádané po celém světě, nejen v rozvojových zemích. Také v České republice působí vícero feministických hnutí, jejichž cílem je především rovnoprávný přístup žen k řídícím funkcím a větší zastoupení něžného pohlaví ve vrcholné politice.

  Pokud si dnes připomínáme MDŽ, pak především proto, abychom nezapomněli, že kytička a úsměv potěší všechny ženy v každém věku.

  napsal Petr Hanáček,redaktor Boskovických novin

  /ročník IV, číslo 3, březen 2008 - strana 11 

   

      

  Yvonne.cz, 2007
  Prohlášení o přístupnosti | Odkazy | Obchodní podmínky

  papučeSpolek moravský krasvirtuální tržiště blog.idnes.cz