Skok do kategorie:

- zvolte kategorii zboží -

yvonne.cz

Kategorie zboží:

ŽIVNOSTNÍK ROKU JMK 2006
Také díky Vám jsme získali prestižní ocenění ŽIVNOSTNÍK ROKU JMK 2006

Kontaktujte nás:

Iva Unčovská, majitelka firmy

telefon: +420 516 454 087
fax:        
mobil:    +420 604 810 748

e-mail: iva.uncovska@seznam.cz
ICQ: Instagram: yvonne_krejcovství Facebook Iva Unčovská nebo Yvonne krejčovská firma Chrudichromy
Skype:

Partnerské weby

  Nacházíte se na: Yvonne.cz yvonne.cz Článek Česky Deutsch English Russian

  Naše společnost nabízí:

  zástěry, haleny, košile

  noční košile, pánské trenýrky

  barchetové šaty, flanelové košile

  yvonne

  Podzim - zima 2008 : Doma v Moravském krasu

  Tři životní lásky Ivy Unčovské

   

          Chrudichromy jsou malá obec, a tak není divu, že Iva Unčovská měla odmala vztah ke zvířatům a v dětských snech si představovala , že jednou bude jejich ošetřovatelkou. Vyrůstala v krejčovské rodině, a také toto prostředí ji učarovalo a konečně starožitní ložnice dala základ její lásce k historii.

   

       "Přiznávám, že máme doma jen jednu kočku, a i když jsem chodila na zemědělské učiliště a později na střední zemědělskou technickou školu, dnes na tuto svou zálibu opravdu nemám čas," říká Iva Unčovská, majitelka krejčovské firmy, a tak je jasné, která ze zálib nakonec zvítězila. Ale cesta k tomu nebyla nijak jednoduchá. Ze začátku všechno vypadalo jinak.

   

         "Po absolvování školy jsem nemohla najít práci. Čistě náhodou jsme v Boskovicích narazila na inzerát, že okresní muzeum v Blansku hledá referentku na své detašované pracoviště v boskovickém zámku. Tak jsem se dostala ke své lásce - historii. Absolvovala jsem muzejnickou nadstavbu a díky tomu jsem poznala muzea téměř v celé republice. To se mi líbilo. Později jsem pracovala v Blansku. Zařizovala jsem výstavy a jejich propagaci, starala se o to, aby byly sbírkové předměty správně uloženy. Dělala jsem i průvodkyni, a protože jsem chtěla chodit pěkně upravená, tak jsem si zase sama šila." vzpomíná podnikatelka. přišel rok 1989, poměry se změnily. Milovnice historie dostaa výpověď. Bylo jí to líto, ale musela přemýšlet, co dál. Po dohodě se strýcem a tetou založila krejčovskou firmu s dívčím jménem Yvonne.

   

           "Žila jsem na vesnici, kde ženy nosily bavlněné nebo dederonové zástěry. Chlapi nosili trenýrky a flanelové košile. Z toho vznikl náš základní sortiment. Začali jsme košilemi. Teta mne naučila stříhat, co jsem přes den nachystala, ona večer po práci šila. Rozšířili jsme sortiment. Nedalo se to ale zvládat. Teta začala pracovat ve firmě i se strýcem , přibrali jsme další švadleny. Museli jsme také přestavět dům, aby mohla vzniknout dílna. Dnes nás pracuje osm," shrnula stručně Iva Unčovská sedmnáctiletou historii své firmy.

   

            Výrobky dodává obchodníkům v celé republice, podmínky supermarketů jí připadají nedůstojné. Její dederonové zástěry jsou oblíbené například v Rakousku, ozval se už zájemce z Německa nebo z Francie. "Vyřizování takových obchodů dlouho trvá. Předost má zatím Česká republika. Zkrátka se rozkoukávám, co budu dělat dál. Líbí se mi myšlenka Doma krásná jako na ulici, i když původně není moje." vysvětluje energická živnostnice.

   

             A její dílna má co nabídnout. Zástěry z dederonu i z bavlny. Nejoblíbenější je typ Anička bez rukávů a límečku s kapsali a bílým lemováním. Dobře se prodávají klasické bavlněné šlové zástěry , které na jaře získaly certifikát Moravský kras - regionální produkt". není divu, vždyť mají i certifikát kvality zpracování a kvality materiálu od Textilního zkušebního ústavu.

   

            Před zimou jdou na odbyt flanelové košile a barchetové šaty. Oblíbené jsou i dederonové zástěry v mnoha atraktivních barevných kombinacích, kterým se v dílně říká svůdné zástěrky. V pánské módě jsou dnes hitem prošívané jednobarevné černé a červené trenýrky. Vzory vznikají přímo z nápadů majitelky firmy a jejich spolupracovníků.

   

            V dílně pracují jen ženy, a tak je pořád o zábavu postaráno. Ke špičkovým švadlenám patří teta Pavla Benešová. Když je práce dobře připravená, umí ušít flanelovou košili za dvacet minut, dederonovou zástěru zvládne i s lemováním za čtvrt hodiny.

   

              V krejčovské dílně vznikají i odstřižky. Z větších kousků se šijí nákupní tašky nebo chňapky. O menší mají zájem mateřské i základní školy nebo třeba domovy důchodců. V tom boskovickém se nedávno za aktivní pomoci Ivy Unčovské konala akce Proměny času v zástěrách a měla velký úspěch. Záštitu nad ní převzal hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, který se jí také osobně zúčastnil.

   

               Před dvěma lety Iva vyhrála soutěž Živnostník roku Jihomoravského kraje. Loni byla třetí, letos je znovu nominována. Je i členkou hospodářské komory na Boskovicku. "Začala jsem se zajímat o zástěry podrobněji, vždyť lidé je užívají odnepaměti. Tak jsem se zase dostala ke své lásce - k historii. Kdo má zájem, může se podívat na mé internetové stránky - www.yvonne.cz. " říká.

   

                Jak Iva Unčovská odpočívá? Našla si čtvrtou zálibu, a tou je cestování. Navštívila už Norsko, Finsko, Švédsko, Švýcarsko, Anglii, Belgii a Polsko. Několikrát byla v Rusku a teď by se zase ráda podívala do Moskvy, kde mám řadu přátel a známých. "Nedávno jsem podnikla  cestu po Litvě, Lotyšsku a Estonsku, i tam jsem fotila ženy v zástěrách. To už je nemoc z povolání," přiznává se smíchem Iva Unčovská.

   

   

  

  Yvonne.cz, 2007
  Prohlášení o přístupnosti | Odkazy | Obchodní podmínky

  papučeSpolek moravský krasvirtuální tržiště blog.idnes.cz